FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Czy Masa to rajd lub wyścig?

Nie. To nie jest ani rajd, ani wyścig, ani zawody. Jedziemy aby się pokazać i zaakcentować swoją obecność w Zabrzu, a nie by się ścigać. Z tej racji tempo dostosowane jest do najwolniejszego uczestnika Masy, aby każdy spokojnie nadążał.

 

2. Jaki muszę mieć rower?

Obojętnie czy jest to 30-letni, używany składak, czy nowy rower wyczynowy. Ważne by był sprawny technicznie i wyposażony w wymagane przez prawo:

  • światło przednie i tylne oraz tylny odblask
  • sprawny hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy

 

3. Kto może wziąć udział w Masie?

Każdy, bez względu na formę fizyczną, wiek, czy posiadany sprzęt. Przed udziałem w Masie należy jednak zapoznać się z naszym regulaminem, gdyż biorąc udział w Masie automatycznie zgadzamy się z jego postanowieniami.

 

4. Czy przejazdy są legalne?

Tak. Przejazdy organizowane są w postaci zgromadzenia publicznego, każdorazowo zgłaszanego w Urzędzie Miejskim, co zapewnia nam eskortę Policji oraz Straży Miejskiej.

 

5. Ile kosztuje udział w Masie i czy trzeba się gdzieś zapisywać?

Udział jest bezpłatny, nie trzeba się zapisywać.

 

6. Czy posiadanie kasku jest obowiązkowe?

Nie. Polskie prawo nie nakłada obowiązku jazdy w kasku, my również tego nie wymagamy, aczkolwiek zachęcamy do jazdy w nim, gdyż może poprawić to nasze bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku.

 

7. Czy jeździcie także w czasie zimy?

Tak, jeździmy niezależnie od pory roku i aury w każdy drugi piątek miesiąca. Ruszamy o godz. 18:00 z pl. Wolności w Zabrzu.

 

8. Czy Zabrzańska Masa Krytyczna to tylko comiesięczne przejazdy?

Nie. Cyklicznie współorganizujemy z instytucjami takimi jak Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu czy Muzeum Miejskie w Zabrzu tematyczne rajdy rowerowe. Informacje o zbliżających się imprezach można zawsze znaleźć na naszej stronie głównej oraz na Facebooku.

 

9. Dlaczego jeździcie akurat w piątki, a nie np. w niedziele?

Tradycyjnie masy na całym świecie odbywają się właśnie w piątki. Jeżdżąc w niedziele, a nie w zwykły dzień roboczy, można by odnieść wrażenie, że rower służy tylko do rekreacji, co nie jest prawdą – jest także środkiem codziennego transportu.

 

10. Kto jest organizatorem Zabrzańskiej Masy Krytycznej?

Grupa zwykłych rowerzystów-wolontariuszy, którzy poświęcając swój własny czas i pieniądze, chcą aby Zabrze było bardziej przyjazne rowerom. Jesteśmy apolityczni, nie działamy w temacie rowerów komercyjnie, a także nie zarabiamy na działalności Zabrzańskiej Masy Krytycznej.

 

Jeżeli nadal nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi na Twoje pytanie, przeczytaj proszę dział O masie lub po prostu skontaktuj się z nami.

Polecamy: